Příčinou smrti Ježíše Krista prý byla krevní sraženina

12. března 2009 v 12:21 | LaVoisin |  Zajímavé články
Tradiční předpoklad, že ukřižovaný Ježíš zemřel na vykrvácení poté, co mu římský voják kopím probodl bok, zcela pozměňuje nejnovější tvrzení izraelského vědce. Podle něj podlehl Ježíš chorobnému stavu vedoucímu ke vzniku krevní sraženiny s občasným následkem smrti, který bývá v poslední době spojován především s účinky dlouhých letů.


středa 8. června 2005, 14:32 - JERUZALÉM
Ježíšova smrt, která údajně nastala již tři až čtyři hodin po přibití na kříž, byla asi způsobena krevní sraženinou, jež oběti zablokovala průtok krve do plic, tvrdí v odborném časopise The Journal of Thrombosis and Haemostasis profesor Benjamin Brenner.
Tato smrtelná plicní embolie může být zapříčiněna znehybněním, mnohačetnými poraněními a dehydratací, říká vědec, který působí ve středisku Rambam Medical Center v Haifě.
"To se velmi shoduje s Ježíšovým zdravotním stavem a s největší pravděpodobností to také byla hlavní příčina jeho úmrtí po ukřižování," napsal Brenner v článku, podloženém dvaceti citáty z evangelií a odborných lékařských studií.

Žízeň, stres a hlad

Evangelia zaznamenávají, že Ježíšova smrt přišla nečekaně brzy, protože kruté umírání ukřižovaných podle římských pramenů mohlo trvat až čtyři dny. Brenner v článku připomněl, že Ježíš od "poslední večeře" do ukřižování kolem poledne na Velký pátek nejedl a nepil nejméně 12 hodin.
Navíc byl vystaven nesmírnému stresu, podstoupil bičování a mezi židovskými a římskými soudci nachodil po Jeruzalémě až čtyři kilometry. Vrchní břevno kříže, tzv. patibulum, vážící kolem padesáti kilogramů poté musel nést na popravčí vrch za hradbami asi 600 metrů. Vzhledem k tomu, že podle evangelií také odmítl víno s myrhou, což bylo sedativum na utišení bolesti, musel být silně dehydratován.
Na kříži ostatně již volal, že má žízeň, a byla mu podána proslulá "houba s octem". Kritickou srážlivost krve podle Brennera zvýšilo také přibití odsouzeného velkými hřeby přes zápěstí a kotníky, nikoli skrze dlaně a nárty, jak bývá tradičně zobrazováno.

Faktor nehybnosti i genetické výbavy

Izraelský vědec poukázal také na nejnovější bádání, který potvrdila souvislost mezi nehybností cestujících během dálkových letů a možností vzniku hluboké žilní trombózy. Právě tato chorobná porucha, známá pod označením "syndrom ekonomické třídy", může potenciálně způsobit vznik krevní sraženiny, obvykle v žilách lýtek.
Svou hypotézu o plicní embolii jako příčině Ježíšovy smrti podpořil Brenner i poukazem na oblast, odkud Ježíš pocházel. Jako Žid z Galileje, tedy dnešního severního Izraele, prý měl zvýšené riziko tvorby krevních sraženin. Trombofilie, tedy vzácná dispozice ke zvýšené náchylnosti krve ke srážení, je u rodáků z Galileje obvyklá, napsal izraelský vědec.


Zdroj: Novinky.cz. Děkuji
/* */
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.