Jde o Pannu orleánskou?

18. září 2010 v 11:28 | LaVoisin |  Francie
Jana z Arku
Co prozradí nejnovější výzkum nalezených ostatků? Patřily Janě z Arku? Odpověď hledá tým francouzských odborníků pod vedením paleopatologa doktora Philippa Charliera.

Jana z Arku, francouzská národní hrdinka a patronka, byla upálena v Rouenu 30. května 1431. Tým Philippa Charliera má k dispozici úlomek žebra se stopami po ohoření, další blíže neurčené fragmenty kostí a kůže, několik kousků dřeva a útržky látky. Vše zakonzervováno ve skleněných lahvích označených starým písmem.

Doktor Charlier se specializuje na oběti podezřelých úmrtí či nehod z dávné historie. Na jaře roku 2005 například jeho pracovní tým prokázal, že příčinou smrti milenky francouzského krále Karla VII. byla otrava rtutí. Vědci sice nemohli určit, zda šlo o vraždu či nešťastnou náhodu způsobenou předávkováním tehdy běžně používaného prostředku, ale výsledek prokázal nové možnosti vědy. Snad i proto se odborníci z různých oborů rozhodli francouzskou historii 15. století a dobu vlády Karla VII. neopouštět.


Objevení ostatků

I když se existence ostatků Panny orleánské tradovala už od 17. století, oficiálně byly odhaleny až v roce 1867. Více než po 400 letech po její smrti byly nalezeny na půdě jedné pařížské lékárny. Lékař, který ji vlastnil, pocházel z Rouenu, z města, kde byla upálena. Jana z Arku neměla křesťanský pohřeb. Angličané nařídili, aby byl její popel hozen do Seiny, ale její tělo nebylo zcela spáleno. Hranice musela být dvakrát znovu zapálena. To by vysvětlovalo, proč se dochovaly ohořelé zbytky těla, které nyní vědci zkoumají. Je možné, že někdo tělesné pozůstatky Panny orleánské sebral. Není ani vyloučeno, že někdo je uměle zinscenoval, aby posílil legendu. Ve středověku to nebylo nic neobvyklého.


Nejnovější metody

Skupina 18 odborníků použila k výzkumu nejnovější vědecké metody, aby zjistila o ostatních něco bližšího. Došli k závěru, že jednotlivé uchované fragmenty k sobě patří. Podle DNA identifikovali pohlaví oběti. Jsou to pozůstatky mladé ženy, která zemřela v Normandii v první polovině 15. století a byla upálena. V jeden den, ale natřikrát. To vše naznačuje, že by skutečně mohlo jít o Janu z Arku. Výzkumy pokračují. Definitivní závěr zatím nebyl učiněn. Zdroj: výstřižek z časopisu 100+1
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.