Objevili Ameriku Číňané?

18. září 2010 v 13:14 | LaVoisin |  Zajímavé články
Porovnání lodí, které používal Čeng Che a Kryštof Kolumbus.
Patnácté století ovládali všemocní Číňané, kteří si suverénně podmanili souši i moře. Brit Gavin Menzies je dokonce přesvědčen, že tento národ 71 let před Kolumbem doplul k břehům Ameriky.

Čeng Che (1371 - 1435) patřil k nejlepším admirálům všech dob. Oblíbil si ho i císař Jung-luo a dal mu k dispozici několik stovek kvalitních lodí; džunky dlouhé 150 metrů a široké 70 metrů s obrovskými plachtami z bambusu byly údajně nepotopitelné. Ctižádostivý Čeng Che podnikl sedm legendárních výprav, jejichž cílem byla touha předvést moc dynastie Ming a přimět odlehlé země "jižních moří" k uznání nadřazenosti této civilizace. V březnu 1421 přihlížel sám vládce flotile 200 majestátních lodí, jak vyplouvají z přístavu Nanking směrem do Indie a na východ Afriky.

Rychlé koráby pronikaly hluboko k pobřeží černého kontinentu - do míst, kam doplul teprve o 80 let pozdeji Vasco de Gama! Když se měl ale Čeng Che s flotilou vracet domů, námořníci ztratili orientaci. A tady začínají současné dohady ...

Podle knihy britského vědce a důstojníka ve výslužbě Gavina Menziese nazvané "1421: Rok kdy Čína objevila svět" doplula tato posádka už 71 let před Kolumbem k americkému kontinentu. Jaké má důkazy pro svá tvrzení? U amerického pobřeží našel šest metrů pod mořskou hladinou důležitou stopu: 200 kilometrů severně od New Yorku odhalil záhadnou kamennou věž v čínském stylu. Dávným námořníkům mohla sloužit k navigaci, jako observatoř či možná světelný maják ...

Další senzační objev - právník Liu Gang se spojil s Gavinem Menziesem a zveřejnili mapu, kterou před pěti lety koupil v jednom šanghajském obchodě se starožitnostmi - za 500 dolarů! Honosí se názvem "Celková mapa geografie všeho pod nebesy", údajně pochází z roku 1763 a má to být kopie originálu z roku 1418! Zřetelně znázorňuje obě Ameriky, Afriku, Austrálii, Antarktidu i Evropu.

Vědci jsou ale k názorům, že Ameriku objevili Číňané, zdrženliví. Expert Tung Jing-jan z univerzity Če-ťiang prohlásil, že nemůže pocházet z počátku 15. století, protože čínští kartografové tehdy trojrozměrný nákres světa na plochém archu nepoužívali; s tímto stylem je až později seznámili Evropané. A texty vepsané na jejích okrajích podle něj svým stylem neodpovídají době dynastie Ming.

Na potvrzení skutečného stáří dokumentu si budeme muset počkat. I v případě, že se prokáže datování mapy z roku 1763, ale zůstane pochybnost o tom, nakolik odpovídá originálu z roku 1418.


Kdo byl první?

Portugalec Manuel Luciano da Silva tvrdí, že Ameriku objevili 22. srpna 1424 jeho krajané. Vychází z údajně portugalské Pizziganovy mapy ze stejného roku a z Dightonského kamene nalezeného v Massachusetts (je na něm rok 1511 a název Miguel Corte Real, což je symbol portugalského řádu Krista).

Američtí muslimové si zase stojí za tím, že tento kontinent objevili Arabové ze Španělska či Maroka. Kalif Abd ar-Rahmán III. (929 až 961) prý vyplul směrem západním a vrátil se s nákladem v tehdejší Africe a Evropě neznámých předmětů. 

Další objevitel by mohl být Chaškaš ibn Saíd ibn Asvad, jenž údajně překonal Atlantik roku 889!Zdroj: výstřižek z časopisu Květy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.